• Πανελλήνια Ημέρα Σχολικής Φιλοζωίας

• Πίσω
11/04/2024 από

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικής Φιλοζωίας , η εκπ/κός Δασκαλάκη Ιωάννα διοργάνωσε στο σχολείο μας σχετική δράση με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε σχέση με την προστασία και την ευημερία των ζώων..Κατόπιν πρόσκλησης στην Κ.Ο.Ε.Δ.(Κυνοφιλική Ομάδα Έρευνας και Διάσωσης) της 1ης Ε.Μ.Α.Κ. ,επισκέφθηκε σήμερα το σχολείο μας ο ανθυποπύραγος κ.Σπαγκούρος με τον σκύλο του – διασώστη «Ρούντι». Με την παρουσίασή του συνέτεινε στην καλλιέργεια φιλοζωίας των μαθητών/τριών ,η οποία αποτελεί θεμέλιο λίθο για την ανάπτυξη πολιτών που προστατεύουν και σέβονται το περιβάλλον και τα ζωντανά όντα.

Ευχαριστούμε θερμά την 1η Ε.Μ.Α.Κ. για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας.

Ήταν μεγάλη μας χαρά που παρευρέθηκε στον χώρο μας και ανέδειξε την άρρηκτη σχέση ανθρώπου – ζώου , η οποία στηρίζεται στην άνευ όρων αγάπη και τον σεβασμό.

Γράψτε ένα σχόλιο