• Ανακοίνωση για τις εγγραφές μαθητών/τριών Δημοτικού Σχολείου σχολικού έτους 2023-2024

• Πίσω
21/02/2023 από

Ανακοινώνεται ότι η κατάθεση των δικαιολογητικών για τις εγγραφές στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου για το σχολικό έτος 2023 – 2024 σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, θα γίνουν από 1 ΜΈΧΡΙ 20 ΜΑΡΤΙΟΥ 2023. Παρακαλούμε, για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας, να προσέρχεστε στο Σχολείο μας  τις παρακάτω ημέρες:

Α: 11:00-12:25 ή 13:20-13:45 κάθε Δευτέρα

Β: 13:20-13:45 κάθε Πέμπτη

Γ: 13:20-13:45 κάθε Παρασκευή

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα προσέλευσης γονέα για την εγγραφή τέκνου  στις παραπάνω ημέρες και ώρες παρακαλούμε επικοινωνήστε με το σχολείο στο τηλ. 210-5573597

Φέτος στο δημοτικό σχολείο θα εγγραφούν οι γεννηθέντες από 1-1-2017 έως 31-12-2017, προσκομίζοντας τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου. [Η βεβαίωση αυτή χορηγείται από το νηπιαγωγείο].
  2. Αποδεικτικό στοιχείο της μόνιμης κατοικίας του μαθητή, όπως πρόσφατος λογαριασμός ΔΕΚΟ (Δ.Ε.Η, Ο.Τ.Ε, ΕΥΔΑΠ)ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΉΡΙΟ της κύριας κατοικίας και όχι εργασίας ή επαγγελματικής δραστηριότητας ή αντίγραφο του τελευταίου εκκαθαριστικού ΔΟΥ.
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ)του παιδιού συμπληρωμένο από ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας (Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά ιατρεία κ.λπ.) ή των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων ή των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων με τον Εθνικό Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία).

(**Αν οι γονείς/κηδεμόνες δεν  έχουν το ΑΔΥΜ θα τους δοθεί σχετικό έγγραφοτο οποίο θα πρέπει να το προσκομίσουν σε εύλογο χρονικό διάστημα)

1. Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια:

Υπενθυμίζουμε ότι ισχύει η γνωμοδότηση της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών (Υ1/Γ.Π.161682/22-12-2008 έγγραφο της Δ/νσης Δημόσιας Υγιεινής του Υπ. Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης), σύμφωνα με την οποία, «είναι υποχρεωτικά όλα εκείνα τα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών και για αυτό δίνονται δωρεάν στα πλαίσια προστασίας της Δημόσιας Υγείας. Μόνο σε περιπτώσεις ιατρικής αντένδειξης, θα μπορούν οι γονείς να αρνηθούν τον εμβολιασμό των παιδιών τους». Οι γονείς που για οποιουσδήποτε άλλους λόγους (προσωπικά δεδομένα και πιθανές παρενέργειες) δεν επιθυμούν τον εμβολιασμό των παιδιών τους, οφείλουν να προσκομίζουν βεβαίωση ιατρικής αντένδειξης από: α) Περιφερειακά Γενικά Νοσοκομεία, ή β) Δ/νσεις Υγιεινής της οικείας Νομαρχίας, ή γ) Ιατροκοινωνικά Κέντρα, ή δ) Ασφαλιστικούς φορείς, ή ε) ιδιώτες ιατρούς, σύμφωνα με τον κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας Ν.3418/28-11-2005 (τ.Α’ ΦΕΚ 287).

1. Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση (δίνεται από το Σχολείο μας).

Σημειώσεις:

1. Για την εγγραφή των μαθητών στα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία δεν απαιτείται η προσκόμιση του ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΓΕΝΝΗΣΗΣ από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πλη-ροφορικού Συστήματος myschool (Φ.6/498/57863/Δ1,6-4-2016).
  2. Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμό-δια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Ασπρόπυργος 24/2/2023

Ο Δ/ντής του Σχολείου